Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Նենսի Փելոսիի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 18-ին ընդունել է պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Նենսի Փելոսիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիսավոր ընդունելությանը հաջորդել է Սիմոնյան-Փելոսի առանձնազրույցը: Զրուցակիցներն այնուհետեւ միացել են ընդլայնված կազմով քննարկմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ ԱՄՆ-ն առանցքային տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի քաղաքական եւ տնտեսական կյանքում:
«Հարգելի՛ բարեկամ, Ձեր այցը Հայաստան տեղի է ունենում մեր երկրի համար ծանրագույն շրջանում, եւ այն այս առումով առավել գնահատելի է: Ինչպես գիտեք, սեպտեմբերի 13-ից Ադրբեջանը Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի նոր փուլ է սկսել: Ադրբեջանական զինուժը դաժան ռմբակոծությունների է ենթարկել ոչ միայն Հայաստանի սահմանային դիրքերը, այլեւ բազմաթիվ բնակավայրեր ու քաղաքացիական ենթակառուցվածքներ: Ցավոք, զոհեր ունենք»,- նշել է Ալեն Սիմոնյանը: Նա շնորհակալություն է հայտնել սեպտեմբերի 14-ի երեկոյան Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ ձեռք  բերված փխրուն զինադադարի համաձայնության համար, ինչպես նաեւ երախտագիտություն է հայտնել ԱՄՆ-ի իշխանությանը, այդ թվում՝ բազմաթիվ կոնգրեսականների՝ վերջին զարգացումներին հասցեական գնահատական տալու համար:
Կողմերը քննարկել են Հայաստանի եւ տարածաշրջանի անվտանգությանն առնչվող հարցեր՝ ներառելով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում հետագա գործընթացներին վերաբերող մանրամասներ:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ հետագա միջխորհրդարանական համագործակցության նախագծերին: Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԺ նախագահը եւ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի նախագահը հանդես են եկել հայտարարությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակը նշել է. «Երբ մենք որեւէ երկիր ենք գնում, մեզ համար կարեւոր է անվտանգությունը: Չգիտեինք, որ մեր այցը կհամընկնի ռազմական գործողություններին հաջորդող օրերին: ԱՄՆ-ում հպարտանում ենք, որ շրջապատված ենք հայրենասեր հայերով, որոնք նաեւ մեր քաղաքացիներն են: Նրանք մեր ուժն են, մեր ամբողջության կարեւոր բաղադրիչը»,-ասել է Նենսի Փելոսին:

А.Симонян принял делегацию во главе со спикером Палаты представителей США Нэнси Пелоси
18 сентября Председатель НС А.Симонян принял прибывшую в Армению с официальным визитом делегацию во главе со спикером Палаты представителей США Нэнси Пелоси. После торжественного приема состоялась личная беседа Симоняна и Пелоси. Затем собеседники подключились к дискуссии в расширенном составе.
Спикер НС подчеркнул, что США занимают ключевое место в политической и экономической жизни Армении.
«Дорогой друг, Ваш визит в Армению проходит в сложнейший для нашей страны период, и в этом аспекте он весьма ценен. Как знаете, с 13 сентября Азербайджан начал новый виток агрессии против суверенной территории Армении. Азербайджанские вооруженные силы подвергли жестоким бомбардировкам не только пограничные позиции Армении, но и многие населенные пункты и гражданские инфраструктуры. К сожалению, у нас есть жертвы», - отметил А.Симонян. Он поблагодарил за хрупкое соглашение о прекращении огня, достигнутое при посредничестве США вечером 14 сентября, а также выразил признательность властям Соединенных Штатов, в том числе многим конгрессменам, за адресную оценку последних развитий.
Стороны обсудили вопросы безопасности Армении и региона, в том числе детали дальнейших процессов в Совете Безопасности ООН.
На встрече также были рассмотрены программы дальнейшего межпарламентского сотрудничества. По окончании встречи спикеры НС РА и Палаты представителей США выступили с заявлением.
Выразив признательность за прием, спикер Палаты представителей США отметила: «Когда мы отправляемся в какую-либо страну, для нас важна ее безопасность. Мы не полагали, что наш визит совпадет с днями после военных действий. В США мы гордимся тем, что нас окружают патриотически настроенные армяне, которые также являются нашими гражданами. Они – наша сила, важная составляющая нашей целостности», - подчеркнула Нэнси Пелоси.